W środę 8 lutego o godzinie 14.00 odbędzie się w Pałacu Prezydenckim spotkanie Forum Debaty Publicznej pt. „Organizmy zmodyfikowane genetycznie. Konieczność czy wybór? Szansa czy zagrożenie?”. O GMO pisałem już dość obszernie więc nie będę ponownie zanudzał w temacie. Jednak nasuwa mi się pytanie czy sprawa GMO to kolejny atak wielkich koncernów ? Obawiam się, że tak. Nasiona genetycznie modyfikowane sprzedawane i uprawiane są na zasadach licencji co wiąże się z opłatami ponoszonymi przez rolników na rzecz koncernu, który wyprodukował dana roślinę. Rzecz oczywista ale czy do końca? Jako przykład należy podać znany już niemal wszystkim przykład kanadyjskiego farmera Percy'ego Schmeisera, który został oskarżony przez biotechnologiczny koncern Mosanto o nielegalne uprawianie na swoim polu zmodyfikowanego genetycznie rzepaku. Schmeiser utrzymywał, że swoje pole uprawia w ten sam sposób od lat i pojawienie się na nim GMO mogło być związane jedynie z pyłkami, samosiejkami, pochodzącymi ze znajdującego się nieopodal gospodarstwa uprawiającego taki właśnie zmodyfikowany rzepak. To nie przekonało sądu i farmer został zmuszony do uiszczenia Mosanto opłat patentowych. Najwyraźniej winien nie dopuścić do samozasiania albo wyplewić samosiejki.
No i dochodzimy do powiązania sprawy ACTA z GMO.
Sprawa jest poważna gdyż dzięki zastosowaniu chroniącego patenty porozumienia ACTA jak również wprowadzeniu upraw GMO wielkie korporacje zyskają ogromne możliwości ścigania nawet tych osób, których uprawy zostały zapylone bez ich wiedzy.
Podczas dzisiejszego spotkania w Pałacu Prezydenckim spotka się 9 ekspertów, 6 po stronie GMO, a 3 przeciw. Czy spotkanie to ma zdecydować o przyszłości polskiego rolnictwa? Czy w majestacie rządowego i prezydenckiego wsparcia zrobimy kolejny krok w kierunku likwidacji polskich ekologicznych gospodarstw? Czy zniszczymy polską ekologiczna markę?
Co na to parlamentarny przedstawiciel rolników PSL? Z ubolewanie stwierdzić trzeba, ze PSL nie wykazuje żadnego zainteresowania losem rolników. Posłowie PSL poprzedniej kadencji i obecnej kadencji z racji podległości koalicyjnej z PO idą na całość – popierają w ciemno to co narzuci koalicjant. PSL odwrócił się od swoich wyborców i stanął naprzeciw nim.
Na koniec należy zadać po raz kolejny pytanie gdzie w tym wszystkim jest Obywatel, który jest konsumentem decyzji podejmowanych w prezydenckich oraz rządowych salonach? Dlaczego podczas tej dyskusji nie zauważona zostanie sprawa ACTA ściśle powiązana także z tym działem gospodarki? Istnieje poważna obawa, że sprawa GMO będzie podobnym skandalem do tego jaki wybuchł wokół ACTA.
Wierzę, ze społeczność internetowa po raz kolejny będzie wskaźnikiem, obrońcą przed nieprzemyślaną polityką, w której interes ludzi, nas wszystkich dawno przestał być wartością podstawową nadrzędną.
STOP ACTA ! STOP GMO !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz