środa, 1 kwietnia 2015

NIE DLA TTIP

Dzięki TTIP do Europy mogą trafić produkty i usługi dotychczas zakazane

Ujednolicenie unijnych i amerykańskich norm w rzeczywistości może doprowadzić do obniżenia standardów obowiązujących w Europie. Zarówno unijne, jak i polskie standardy są o wiele bardziej wyśrubowane niż te obowiązujące w USA, dlatego amerykańskie firmy dążą do przyjęcia najniższego wspólnego mianownika. Jest to zagrożenie m.in. dla bezpieczeństwa żywności, praw konsumentów czy ochrony środowiska.

TTIP wpłynie na jakość naszej żywności

Dzięki umowie TTIP Unię Europejską mogą zalać amerykańskie produkty spożywcze, które dotychczas nie były dopuszczone na europejskie rynki ze względu na niespełnianie unijnych norm jakości i bezpieczeństwa.
Na nasze półki sklepowe może trafić m.in.
  • mięso drobiowe odkażane chlorem,
  • wołowina faszerowana hormonami wzrostu i antybiotykami,
  • nieoznakowana żywność zawierająca organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO).
Te produkty mogą trafić na Twój stół - my poniesiemy koszty, a zyskają na tym jedynie amerykańskie firmy spożywcze.

Zyski firm ważniejsze niż interes obywateli

Polskie i unijne prawo oraz normy tworzone są przez demokratycznie do tego powołane instytucje, aby chronić interes publiczny, prawa konsumentów i środowiska. TTIP to szeroko otwarte tylne drzwi, którymi największe międzynarodowe korporacje będą mogły wpływać na europejskie standardy. Zyskają na tym wyłącznie koncerny.
Na skutek porozumienia państwom grożą pozwy do prywatnych sądów arbitrażowych (tzw. ISDS), jeśli dana firma uzna, że istniejące lub planowane prawo ogranicza jej możliwe zyski. Od wyroku sądu arbitrażowego nie ma możliwości odwołania, jego obrady są tajne, a odszkodowania będą płacone z kieszeni każdego podatnika. Stwarza to ryzyko podważania prawa i omijania przepisów stworzonych dla bezpieczeństwa ludzi i środowiska.
Tyle informacji o TTIP. Po ACTA i protestach społeczności europejskich kolejna próba wprowadzenie nowych zasad gospodarki na terenie Unii Europejskiej. Zasad niekorzystnych dla Obywateli. Czy jest przyzwolenie społeczne na takie rozwiązania ? Czy Unia Europejska w interesie amerykańskich koncernów wyrazi zgodę na takie rozwiązania ? Bocznymi drzwiami wprowadzana jest niezdrowa konkurencja także dla polskich przedsiębiorców. Razem dla Uczciwości stanowczo protestuje i nie zgadza się na wprowadzanie umowy, która wpłynie bezpośrednia na życie i zdrowie także Obywateli polskich. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz